Plán ÚSES
Územní systém ekologické stability krajiny
Územní systém ekologické stability krajiny (ÚSES) je vzájemně propojený soubor přirozených i pozměněných, avšak přírodě blízkých ekosystémů, které udržují přírodní rovnováhu. Vytváření ÚSES je dle zákona o ochraně přírody a krajiny veřejným zájmem, na kterém se podílejí vlastníci pozemků, obce i stát.
Smyslem vytváření a ochrany ÚSES je zajištění základních prostorových podmínek pro dlouhodobé udržení a posílení jedné ze základních přirozených funkcí krajiny – ekologické stability. Děje se tak postupným vytvářením spojité sítě ploch s relativně vysokou ekologickou stabilitou, na kterých je umožněn rozvoj přirozených, především rostlinných společenstev, jejichž přirozená druhová skladba odpovídá konkrétním stanovištním podmínkám. Takto stabilizovaná území jsou předpokladem pro zachování či obnovení rozmanitosti původních biologických druhů a jejich společenstev a mohou příznivě působit na okolní méně ekologicky stabilní části krajiny.
Základními skladebnými částmi ÚSES jsou biocentra a biokoridory.
Biocentrum je biotop nebo soubor biotopů v krajině, který svým stavem a velikostí umožňuje trvalou existenci přirozeného či pozměněného, avšak přírodě blízkého ekosystému.
Biokoridor je území, které neumožňuje rozhodující části organismů trvalou dlouhodobou existenci, avšak umožňuje jejich migraci mezi biocentry a tím vytváří z oddělených biocenter síť.
Podle významu se rozlišuje nadregionální, regionální a místní ÚSES.
Plány ÚSES
Vymezení ÚSES stanoví orgány ochrany přírody a krajiny v plánu ÚSES. Plány ÚSES obsahují vedle mapového podkladu, také tabulkovou a textovou část popisující funkční a prostorové ukazatele skladebných částí a jejich současný stav, a dále návrhy rámcových opatření k zachování a zlepšení ÚSES, případně k jeho založení (v případě nefunkčních částí ÚSES).
Zpracování plánů ÚSES je prováděno prostřednictvím odborně způsobilých osob s autorizací udělovanou Českou komorou architektů. Odborné a metodické principy vymezování ÚSES stanoví „Metodika vymezování územního systému ekologické stability“.
Plány nadregionálního a regionálního ÚSES jsou podkladem pro koncepční vymezení v zásadách územního rozvoje krajů.
Plány místního ÚSES upřesňují koncepční vymezení nadregionálního a regionálního ÚSES a doplňují ho sítí ÚSES v lokálních parametrech. Plány místního ÚSES obsahují všechny hierarchické úrovně ÚSES a slouží jako podklad pro územní plány obcí a dále také pro provádění pozemkových úprav, zpracování lesnických a vodohospodářských dokumentů a rovněž jako podklad pro rozhodování v území.
Zpracovaný návrh plánu ÚSES předkládá orgán ochrany přírody a krajiny k posouzení a projednání dotčeným orgánům státní správy. Plán ÚSES je územně analytickým podkladem, který následně schvalují příslušné orgány územního plánování v územně plánovací dokumentaci.
Plán ÚSES správního obvodu ORP Ostrava
Obsahem Plánu ÚSES správního obvodu ORP Ostrava je vymezení místního ÚSES na území správního obvodu obce s rozšířenou působností Ostrava s výjimkou území Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Vymezením místního ÚSES v Plánu ÚSES správního obvodu ORP Ostrava došlo ke zpřesnění stávajícího vymezení (v podrobnějším měřítku) nadregionálního, regionálního a místního ÚSES v Zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje, v Územní studii Územní systém ekologické stability Moravskoslezského kraje – plán regionálního ÚSES MSK a v platných územních plánech jednotlivých obcí, s přihlédnutím k jejich projednávaným změnám. Plán ÚSES správního obvodu ORP Ostrava řeší rovněž chybějící návaznosti prvků ÚSES na hranicích jednotlivých obcí jak v rámci území správního obvodu ORP Ostrava, tak na hranicích s obcemi mimo území správního obvodu ORP Ostrava, nevyhovující rozlohy biocenter a délky biokoridorů.
Plán ÚSES správního obvodu ORP Ostrava byl zpracován Ing. Yvonou Lacinovou, autorizovanou projektantkou ÚSES ze společnosti Atregia s.r.o. a obsahuje textovou, tabulkovou a výkresovou část.
Textová část – průvodní zpráva (formát PDF, velikost 870 kB) se skládá z úvodní, analytické a návrhové části.
Úvodní část obsahuje základní údaje, zadaný obsahový rozsah díla, účel díla a vymezení řešeného a širšího zájmového území.
Analytická část (průzkumy a rozbory) obsahuje základní charakteristiky řešeného území, soupis analyzovaných podkladů, vyhodnocení stávajícího vymezení ÚSES, vyhodnocení reprezentativnosti vymezení biocenter, vyhodnocení vhodnosti vymezení biokoridorů z pohledu přirozené migrační prostupnosti území, vyhodnocení potřeby vymezení větví antropogenně podmíněného ÚSES a identifikaci zjištěných problémů ve stávajícím vymezení ÚSES.
Návrhová část obsahuje stanovení koncepce řešení ÚSES a její odůvodnění, zpřesnění vymezení skladebných částí nadregionálního a regionálního ÚSES, vymezení přírodního, příp. antropogenně podmíněného místního ÚSES, návaznost ÚSES na hranicích řešeného území, funkční využití ploch pro ÚSES, stanovení cílových ekosystémů biocenter a biokoridorů a jejich minimální prostorové a funkční parametry.
Tabulková část (formát PDF, velikost 332 kB) obsahuje kvantitativní parametry, biogeografické a funkční charakteristiky jednotlivých prvků ÚSES, aktuální i cílové typy a skladby biotopů jednotlivých prvků ÚSES a návrhy opatření pro zvýšení jejich funkčnosti.
Výkresová část obsahuje přehlednou situaci, analytický výkres, návrh řešení a funkčnost ÚSES.
- Výkres č. 1 – Přehledná situace (1:60 000, formát PDF, velikost 1 176 kB) znázorňuje grafické schéma rozložení ÚSES v celém řešeném území a klad listů dalších výkresů.
- Výkres č. 2 – Analytický výkres (1:10 000, 19 listů, formát ZIP, velikost 162 550 kB) obsahuje vedle vymezení stávajícího řešení ÚSES dle analytických podkladů rovněž další charakteristiky vstupující do analýzy přírodních hodnot řešeného území.
- Výkres č. 3 – Návrh řešení (1:10 000, 19 listů, formát ZIP, velikost 579 278 kB) je stěžejním výkresem plánu ÚSES obsahujícím nové vymezení jednotlivých skladebných prvků ÚSES na území správního obvodu obce s rozšířenou působností Ostrava a návrhy úprav vymezení ÚSES v navazujícím území.
- Návrh řešení – list č. 1 (formát PDF, velikost 8 288 kB)
- Návrh řešení – list č. 2 (formát PDF, velikost 14 648 kB)
- Návrh řešení – list č. 3 (formát PDF, velikost 25 582 kB)
- Návrh řešení – list č. 4 (formát PDF, velikost 44 789 kB)
- Návrh řešení – list č. 5 (formát PDF, velikost 48 481 kB)
- Návrh řešení – list č. 6 (formát PDF, velikost 28 888 kB)
- Návrh řešení – list č. 7 (formát PDF, velikost 31 153 kB)
- Návrh řešení – list č. 8 (formát PDF, velikost 55 208 kB)
- Návrh řešení – list č. 9 (formát PDF, velikost 12 283 kB)
- Návrh řešení – list č. 10 (formát PDF, velikost 42 578 kB)
- Návrh řešení – list č. 11 (formát PDF, velikost 52 913 kB)
- Návrh řešení – list č. 12 (formát PDF, velikost 51 996 kB)
- Návrh řešení – list č. 13 (formát PDF, velikost 15 489 kB)
- Návrh řešení – list č. 14 (formát PDF, velikost 23 834 kB)
- Návrh řešení – list č. 15 (formát PDF, velikost 47 109 kB)
- Návrh řešení – list č. 16 (formát PDF, velikost 29 574 kB)
- Návrh řešení – list č. 17 (formát PDF, velikost 29 146 kB)
- Návrh řešení – list č. 18 (formát PDF, velikost 7 325 kB)
- Návrh řešení – list č. 19 (formát PDF, velikost 11 376 kB)
- Výkres č. 4 – Funkčnost ÚSES (1:10 000, 19 listů, formát ZIP, velikost 550 974 kB) graficky vyjadřuje stávající funkčnost jednotlivých skladebných prvků ÚSES vymezených ve výkrese Návrh řešení. Míra funkčnosti jednotlivých prvků byla stanovena dle zastoupení aktuálních ekosystémů ve vztahu k cílovým ekosystémům a je podkladem pro návrh souboru rámcových opatření vedoucích ke zvýšení funkční účinnosti ÚSES v krajině a dosažení jeho cílového stavu.
- Funkčnost ÚSES – list č. 1 (formát PDF, velikost 8 263 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 2 (formát PDF, velikost 14 594 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 3 (formát PDF, velikost 25 733 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 4 (formát PDF, velikost 42 846 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 5 (formát PDF, velikost 40 643 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 6 (formát PDF, velikost 28 953 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 7 (formát PDF, velikost 31 304 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 8 (formát PDF, velikost 54 657 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 9 (formát PDF, velikost 12 255 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 10 (formát PDF, velikost 36 553 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 11 (formát PDF, velikost 49 747 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 12 (formát PDF, velikost 51 305 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 13 (formát PDF, velikost 15 476 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 14 (formát PDF, velikost 23 841 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 15 (formát PDF, velikost 45 290 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 16 (formát PDF, velikost 29 643 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 17 (formát PDF, velikost 22 288 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 18 (formát PDF, velikost 7 301 kB)
- Funkčnost ÚSES – list č. 19 (formát PDF, velikost 11 355 kB)
Prostorová data výkresové části jsou dostupná v související mapové aplikaci:
Spustit mapu PLÁN ÚSES
Projekt „Plán ÚSES správního obvodu ORP Ostrava“, reg. č. projektu CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_052/0008210 byl finančně podpořen EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí, prioritní osy 4 – Ochrana a péče o přírodu a krajinu, specifického cíle 4.3 – Posílit přirozené funkce krajiny.