Smíšené trvalkové výsadby

 

Spustit mapu

 

Nové smíšené trvalkové záhony zkrášlily frekventovaná místa ve městě.
Zanedbané travnaté plochy na frekventovaných místech a významných křižovatkách v Ostravě nahradily smíšené trvalkové záhony. Jedná se o sedmnáct lokalit v osmi městských obvodech. Na celkové ploše téměř šesti tisíc metrů čtverečních město nechalo vysadit trvalky, traviny a cibuloviny. Takto vysazené plochy by měly být celoročně reprezentativní, v čase se měnící, atraktivní. Jedná se o trvalkové záhony s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní údržbou.
Navržený sortiment rostlin vychází ze základních principů pro zakládání extenzivních trvalkových výsadeb s využitím vhodně zvolené kombinace solitérních, skupinových, pokryvných a vtroušených trvalek, travin a cibulovin, které jsou nenáročné na údržbu a dobře zvládají sucho. Cílem je vytvořit harmonický celek založený na barevnosti, pestré struktuře a textuře kombinovaných rostlin s atraktivním olistěním, habitem a květem, a to ve všech ročních obdobích.
Přínosem smíšených trvalkových výsadeb v intravilánu města je také podpora biodiverzity, hospodaření s vodou, zachytávání prachu, vysoká odolnost vůči suchu a extrémních teplotním výkyvům a v neposlední řadě nižší nároky na intenzitu údržby, nežli je tomu u klasických záhonů. Trvalková směs rostlin o výšce od 10 do 50 centimetrů zaručí dostatečnou dopravní přehlednost a zároveň umožní vnímat kompozici jak z blízce projíždějících automobilů, tak ze vzdálenějších míst okolních chodníků. Na vybraných lokalitách výsadbu doplňují solitérní kameny a art prvky. Pro celkovou estetizaci prostoru nechalo město z lokalit odstranit nefunkční a nevzhledné zábradlí a další rušivé objekty.
Smíšené trvalkové záhony město založilo v Moravské Ostravě a Přívozu, Slezské Ostravě, Mariánských Horách a Hulvákách, Ostravě – Jihu, Vítkovicích, Porubě, Svinově a ve Staré Bělé na celkem 5947,09 čtverečních metrech.
Nové záhony se nachází u křižovatky ulic Mariánskohorská a Nádražní, v ulici 28. října na Frýdlantských mostech, v ulicích Biskupská a Sokolská v Moravské Ostravě, u křižovatky ulic Hladnovská a Českobratrská poblíž Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě. v Grmelově ulici u zastávky Mariánskohorská poblíž Kauflandu, u Hulváckého terminálu a na sídlišti Vršovců, ve Výškovické ulici u zastávky Zábřeh vodárna, v ulici Výškovické z zastávky Karpatská a v ulici Čujkovově u Domu kultury Akord v Ostravě – Jihu, u křižovatky ulic Ruská a Závodní ve Vítkovicích, v ulici Nad Porubkou u kruhového objezdu, v ulici Opavské poblíž křižovatky u Intersparu a u Technické univerzity Ostrava v Porubě, v ulici Bílovecké u kruhového objezdu ve Svinově a v ulici Junácké ve Staré Bělé.
Trvalkové záhony byly realizovány i v dalších lokalitách města, například na ulici Sokolské, Českobratrské, Nádražní, podél ulice Bohumínské na Kamenci, v Komenského sadech, v átriu u Kostelního náměstí a na velkém kruhovém objezdu (ulice Dr. Martínka x ulice Horní).
Pro vaši rychlou orientaci nabízíme přehlednou mapu založených smíšených trvalkových výsadeb.